سبک زندگی, نظافت لوازم آشپزخانه

نظافت یخچال ساید، 5 ترفند برای تمیز کردن یخچال سامسونگ و ال جی

تمیز کردن یخچال و فریزر، به طور مرتب و در بازه زمانی سه ماهه به شما کمک خواهد کرد، فضای ذخیره سازی را به حداکثر برسانید، یخچال شیکی داشته باشید و یک محیط تازه برای مواد غذایی که قصد دارید خریداری کنید، فراهم شود.

تمیز کردن یخچال اصول مربوط به خود را داراست و از وسایلی مانند ابزارهای تمیز کننده، پاک کننده های خشن، مایعات قابل اشتعال، سفید کننده ها یا پاک کننده های حاوی فراورده های نفتی به طور جدی خودداری کنید. در این مطلب، تمیز کردن یخچال ساید را به طور اختصاصی مورد بررسی قرار خواهیم داد، پس با ما همراه باشید؛

چگونه میتوان داخل یخچال را تمیز کرد؟

برای تمیز کردن داخل یخچال از مخلوط صابون ظرفشویی رقیق شده و آب گرم یا محلول سرکه با پارچه یا اسفنج تمیز استفاده کنید

تمیز کردن داخل یخچال ساید بای ساید با صابون ظرفشویی یا محلول سرکه

مرحله 1: تمام مواد غذایی را خالی کنید.

برخی از موادی که درون یخچال ساید شما قرار دارند، قابلیت فاسد شدن را دارا می باشند ،برای اطمینان بیشتر این گونه مواد را در جای خنک و مناسب، همانند جلوی کولر و یا روی پیشخوان قرار دهید. اجازه ندهید غذا، بیش از دو ساعت بیرون یخچال بماند تا بدین گونه از فاسد شدن آن جلوگیری کنید. به وسایل درون یخچال ساید توجه کنید و آن هایی که تاریخ انقضای شان گذشته است را دور بریزید چراکه، گاهی اوقات پیش می آید یخچال همانند انباری عمل کرده و برخی از محصولات دور از چشم می باشد و این عامل باعث خرابی آن ها شده است،

مرحله2: قفسه ها و کشوهای متحرک را بیرون بیاورید.

برای جلوگیری از ترک خوردگی ناشی از تغییر دما به قفسه ها و کشور ها اجازه دهید، تا با دمای اتاق  تنظیم شوند و سپس با استفاده از محلول صابون و آب داغ، کثیفی های درون آن را تمیز کنید

مرحله3: پاک کردن یخچال با استفاده از جوش شیرین و سرکه سیب

از مخلوط صابون ظرفشویی رقیق شده و آب گرم یا محلول سرکه با پارچه یا اسفنج تمیز استفاده کنید. مطمئن شوید که در صورت استفاده از صابون ظرفشویی ، تمام سطوح را دوباره با آب تمیز پاک کنید تا باقی مانده صابون از بین برود.  تمیز کردن یخچال راه های متعددی دارد، که در یکی از این روش ها می توانید  یک و نیم قاشق غذاخوری جوش شیرین، نصف استکان کوچک آب داغ و یک لیوان سرکه سیب با یکدیگر مخلوط کنید و سپس لکه هایی که درون یخچال وجود دارند، با استفاده از این روش پاک کنید. در برخی از موارد افرادی وجود دارند که از خمیر دندان برای جرم گیری  یخچال استفاده می کنند و با استفاده از این روش کثیفی های موجود به راحتی پاک خواهد شد. همواره مطمئن شوید که یخچال شما به درستی تمیز شده است و اگر مشاهده کردید که لکه های غیر قابل پاک شدن وجود دارد، می توانید با استفاده از محلول های شیمیایی آن ها را تمیز کنید.

مرحله 4: ظروف غذا را پاک کنید

پس از پاک کردن  قفسه ها و قبل از اینکه آنها را مجددا در جای خود قرار دهید یک پارچه تمیز برداشته و آن را درون آب گرم بگیرید و سپس کثیفی های باقی مانده مانند غذاهای فاسد و یا لکه ها را در درون یخچال تمیز کنید.

بعد از تمیز کردن کامل درون یخچال در حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید تا کاملاً خشک شود

تمیز کردن ظروف داخل یخچال ساید ال جی یا سامسونگ

مرحله 5: همه چیز را در داخل قرار دهید

بعد از اینکه درون یخچال را کامل تمیز کردید در حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید تا داخل آن کاملاً خشک شود و پس از  اطمینان از  خشک بودن، درون یخچال و قفسه ها، مواد غذایی را دوباره در جای خود قرار دهید. برای کمک به حداکثر نگهداری و تازه نگه داشتن غذا، راهنمای دفترچه یخچال را مشاهده کنید.

تمیز کردن لاستیک درب یخچال ساید

یکی از موارد مهمی است که همواره باید به آن توجه ویژه داشته باشید، چراکه لاستیک های یخچال محلی هستند که اکثر افراد در تمیز کردن آن ها بی توجهی می کنند، برای این کار یک پارچه مایکروفایبر برداشته و آن را با از سرکه سیب و یا جوش شیرین مخلوط کنید و سپس به آرامی بر روی لاستیک بکشید. چراکه لاستیک ها از از عوامل بسیار مهم در کارکرد یخچال ها به حساب می آیند و باعث خواهد شد کارایی یخچال افزایش پیدا کند و همینطور اگر یک لاستیک مناسبی داشته باشید، مانع خروج سرما از درون یخچال به بیرون شده و در مصرف برق شما بسیار صرفه جویی خواهد شد و اینگونه عمر یخچال طولانی تر خواهد بود.

از بین بردن بوی بد درون یخچال

گاهی اوقات به علت فاسد بودن غذا و یا نشت بعضی از مواد غذایی، ممکن است بوی بدی در درون یخچال خود احساس کنید. برای این کار روش های گوناگونی وجود دارد اما بهترین آن، این مورد  است که در درون ظرف مقدار قهوه بریزید و یک شبانه روز آن را داخل یخچال قرار دهید چرا که دانه های قهوه قابلیت جذب بوهای بد را دارا هستند و آنها را از بین خواهند برد. اما تنها قهوه، دارای این قابلیت نمی باشد و می توانید با استفاده از جوش شیرین بوی بد که درون یخچال شما شکل گرفته است را از بین ببرید. برای این کار ظرفی از جوش شیرین را در گوشه ای از یخچال قرار دهید و بعد از مدتی مثلاً هر سه هفته یکبار آن را تعویض کنید.

برای از بین بردن بوی بد یخچال ظرف جوش شیرین را در گوشه‌ای کنار یخچال قرار دهید

از بین بردن بوی بد یخچال با استفاده از جوش شیرین

چگونه میتوان بیرون یخچال را تمیز کرد؟

اگرچه استفاده از  آب و صابون، روش پیشنهادی برای تمیز کردن فضای بیرونی یخچال است اما این روش بستگی به مدل یخچال دارد که شما آن را خریداری کرده اید اگر یخچال ال جی و سامسونگ در خانه دارید، بهتر است برای روکش های فولادی ان ها از اسپری تمیز کننده استیل ضد زنگ استفاده کنید. این ماده برای تمیز کردن اثر انگشت، لکه ها و سایر کثیفی ها در تمام سطوح طراحی شده است. اگر پاک کننده فولاد ضد زنگ موجود نمی باشد مراحل زیر را دنبال کنید. ازاستفاده  کردن ترکیبات کلر برای تمیز کردن در های خارجی خودداری کنید، زیرا باعث ایجاد خوردگی می شود.

مرحله 1: محیط بیرونی را پاک کنید

برای سطوح از جنس استیل، تمیز کننده ضد زنگ را تهیه کنید و سپس روی یک پارچه بریزید و آن را بر روی سطح یخچال بکشید و اگر این محلول در دسترس نبود می توانید از محلول صابون ظرفشویی را با استفاده از آب گرم مخلوط کرده و با اسفنج های غیرساینده، سطح بیرونی یخچال را تمیز کنید.

مرحله2: با آب تمیز بشویید:

اگر مجبور هستید از صابون ظرفشویی استفاده کنید، پارچه‌ای تمیز برداشته و آن را با آب تمیز آغشته کرده و سپس کثیفی های موجود را از میان بردارید تا بدین صورت باقی مانده صابون از روی یخچال پاک شود.

مرحله 3: به آرامی پاک کنید

یک پارچه و یا یک حوله خشک لطیف بردارید و با استفاده از آن سطح بیرونی را به آرامی خشک کنید اگر یخچال شما از جنس فولاد ضد زنگ می باشد عملیات خشک کردن را هر چه سریع‌تر آغاز کنید تا لکه های آب بر روی سطح باقی نمانند، چرا که آبی که کاملا خشک نشده باشد می تواند باعث تغییر رنگ شود
نحوه پاک کردن کویل های خازنی یخچال

در بسیاری از موارد، کندانسور یخچال ها اغلب در پشت آن ها قرار گرفته اند و این بستگی به نوع یخچالی دارد که در خانه دارید. به طور معمول، نیاز به تمیز کردن کندانسور در یک محیط معمولی مانند خانه نمی باشد. اما برخی از خانه ها فضای آنها طوریمی باشد، که گرد و غبار زیادی در خانه وجود دارد یا در خانه رفت و آمد زیادی به وقوع می پیوندد. بنابراین باید اطمینان حاصل شود که کندانسور هر ۲ تا ۳ ماه یک بار تمیز می شود تا از کارکرد بهینه، اطمینان حاصل شود.

قبل از این که قصد داشته باشید، کندانسور یخچال خود را تمیز کنید، ابتدا به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید. در بعضی از مدل ها نیازی به تمیز کردن سیم پیچ های کندانسور نمیباشد و در برخی دیگر فقط یک تکنسین مجاز می تواند آن ها را تمیز کند. نکته ای که حائز اهمیت است قبل از تمیز کردن حتماً یخچال را از برق بکشید چرا که خطر برق گرفتگی وجود دارد.

مرحله اول: یخچال و فریزر خود را از برق جدا کنید.

شاید لازم باشد یخچال خود را از دیوار دور کنید تا از برق جدا شود.

مرحله 2: کوره پایه را از پایین یخچال خارج کنید.

دستان خود را در امتداد، انتهای جلو پنجره قرار دهید و در حالی که پایین آن را بالا می کشید ، بالای شبکه را فشار دهید.

مرحله 3: از پاک کننده خلا با اتصال نرم برس استفاده کنید.

جلو پنجره ، قسمت های باز پشت جلو پنجره و سطح جلو را تمیز کنید. از برس کویل یخچال نیز می توان استفاده کرد

مرحله 4: زیر و کناره های یخچال را تمیز کنید.

در حالی که یخچال دور از دیوار است با استفاده از جاروبرق،ی زیر و فضاهای بازی که مشاهده می کنید را به درستی تمیز کنید.

مرحله 5: یخچال را به برق وصل کنید.

پیش از اتصال یخچال ساید بای ساید به پریز برق حتما از خشک بودن آن اطمینان داشته باشید

 سخن آخر

باید این را بیان کنیم که یخچال جز یکی از مهم ترین اجزای آشپزخانه محسوب می شود و نگهداری و نظافت آن بسیار مهم بوده و نکات ریز خود را دارد که ما در مطلب فوق سعی کردیم همه آنها را جامع و کامل برایتان توضیح دهیم. اگر روش نظافت خاصی را دارید خوشحال خواهیم شد که با ما به اشتراک بگذارید. همچنین قیمت و مشخصات انواع مدل‌های یخچال و فریزر را در آزادمارکت مشاهده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.