چیدمان آشپزخانه, سبک زندگی

چگونه با وجود قطعی برق در تابستان از لوازم برقی خود محافظت کنیم؟

محافظت از لوازم برقی در قطعی برق تابستان

وقتی برق به طور ناگهانی قطع شود به لوازم برقی خسارات زیادی وارد می کند، به دلیل قطع برق در هفته های اخیر این سوال در ذهن همه نقش می بندد، آیا اداره برق خسارت لوازم خانگی را می دهد؟ما در آزادمارکت برای این دغدغه ارزش زیادی قائل هستیم و در ادامه پیشنهاداتی به شما عزیزان خواهیم داد. با توجه به پیش بینی های اداره برق و پیش آمدهای احتمالی برای خراب شدن لوازم برقی خود را بیمه کرده است. هزینه بیمه بر روی تمام قبض ها می باشد و ما هر ماه این هزینه را پرداخت می کنیم. اگر افرادی از برق به صورت غیرقانونی استفاده می کنند، پرداخت خسارت خرابی لوازم برقی به آنها تعلق نمی گیرد.

تجهیزاتی که خسارت قطعی برق در تابستان به آنها تعلق نمی گیرد شامل: گوشی همراه، شارژر، تبلت، لامپ و قطعه های مختلف کامپیوتر است. در صورتی خسارت به افراد تعلق می گیرد که اتفاق از طرف مشترکین نباشد، به عنوان مثال سیم کشی ساختمان ایراد نداشته باشد و همچنین کنتور دست نخورده باشند. پرداخت این خسارت حتی اگر در زمان اعلام ساعت قطعی هم باشد و لوازم برقی باز هم دچار سوختگی شوند، اداره برق باید خسارت را پرداخت کند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 

نحوه دریافت خسارت از اداره برق، از کجا شروع کنیم؟

با توجه به شرایط بیان شده برای گرفتن خسارت وارده به لوازم برقی از اداره برق در زمان قطع برق مشترکان خانگی در تابستان شما می توانید از اداره برق خسارت را دریافت کنید. برای دریافت خسارت باید به سایت  bime.tavanir.org.ir مراجعه کرده و خسارت خود را در این سایت ثبت کنید. برای درخواست خسارت از اداره برق باید مدارک زیر داشته باشید:

 • مدارک عمومی:داشتن آخرین قبض پرداختی برق و یا پیامک واریزی از آخرین قبض برق و کپی از کارت ملی و کپی از اجاره نامه و یا سند منزل خسارت دیده.
 • خسارت آتش سوز:داشتن یک تصویر از مکان آتش گرفته و تصویری از گزارشات آتش نشانی و همچنین تصویری از گزارش کلانتری.
 • خسارت ناشی از انفجار:حتما یک تصویر از گزارش آتش نشانی و حضور مئولین در محل داشته باشید. گزارشی که توسط کارشناس خسارت داده شده یک تصویر از آن در دست داشته باشید. از مکان هایی که آسیب دیده عکس بگیرید و همچنین فاکتور تعمیرات برای ارائه به اداره برق داشته باشید.
 • خسارت ناشی از انفجار:در صورت آسیب دیدن و مراجعه به مراکز درمانی یک تصویر از صورت حساب بیمارستان به همراه مدارک پزشکی و پرونده پزشکی خود داشته باشید.
 • خسارت نقص عضو:تصویری از گزارشات آتش نشانی و نیروی انتظامی لازم است و همچنین کپی از شناسنامه و کارت ملی صدمه دیده و گزارش از اولین مراجعه به مراکز درمانی و پرونده پزشکی و همه مدارک مورد نیاز داشته باشید.
برای دریافت خسارت باید به سایت  bime.tavanir.org.ir مراجعه کرده و خسارت خود را در این سایت ثبت کنید

برای دریافت خسارت به سایت  bime.tavanir.org.ir مراجعه کنید

چگونه نوسان برق را بگیریم؟

وجود نوسانات در برق موضوعی است که در فصل تابستان با توجه به گرما و استفاده زیاد از برق در ساعات اوج مصرف در اثر قطع شدن برق به وجود می آید. با قطعی برق  در تابستان احتمال آسیب رسیدن به لوازم برقی خانگی بسیار است و این اتفاق به دلیل نوسان در سیستم برق دهی می باشد. یکی از بهترین روش هایی که می توان نوسان برق را کاهش داد استفاده از محافظ برق می باشد، از خوبی های این محافظ این است که هزینه کمتری نسبت به بقیه روش ها دارد. یکی از معایب این روش این است که حسگر این دستگاه به محض اینکه متوجه شود در برق نوسان ایجاد شده برق را قطع می کند. این قطعی چند لحظه ای بیشتر طول نمی کشد و دوباره برق متصل می شود، اگر برایتان قطع شدن مهم است نمی توانید از این گزینه برای جلوگیری از نوسان برق به کار ببرید.

روش دیگری که می توان برای نوسان برق به کار برد دستگاه استابلایزر می باشد، کارکرد این دستگاه به این گونه است که برق را تثبیت می کند و راهی برای جبران پایین آمدن افت ولتاژ است. چنین کاری از پس محافظ برق بر نمی آید البته قیمت این دستگاه از محافظ برق بیشتر است و این یک عیب برای این سیستم به شمار می آید. البته به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که شما هزینه بیشتری پرداخت می کنید اما از کاربرد خوب آن هم بهره می برید.در زمان قطعی برق در تابستان می توانید از این دستگاه استفاده کنید تا میزان خسارت وارد شده به وسایل منزل خود را کاهش دهید.

علت سوختن وسایل برقی

دلیل اینکه وسایل برقی دچار سوختگی می شوند بالا و پایین شدن جریان برق است، این جریان در سیستم های الکتریکی دچار تغییرات می شود و به لوازم برقی فشار بیشتر از حد عادی وارد می کند. قطعی برق در تابستان موجب کم و زیاد شدن جریان برق در لوازم برقی می شود و همین باعث ایجاد اختلال در سیستم برق رسانی شده و وسایل برقی می سوزد. با وجود گرمای زیاد در فصل تابستان که همگی می دانیم قطعی برق در تابستان را داریم حتما به فکر محافظ برای وسایل برقی خود باشید تا از خسارت های احتمالی جلوگیری کنید.

دلیل اینکه وسایل برقی دچار سوختگی می شوند بالا و پایین شدن جریان برق است

در تابستان حتما به فکر محافظ برای وسایل برقی خود باشید

از برق کشیدن وسایل برقی را در تابستان به خاطر داشته باشید!

برای جلوگیری از خسارت به لوازم برقی در زمان نوسانات برقی حتما دستگاههایی که نیاز به برق مصرفی ندارد را از برق بکشید. از جمله وسایل هایی که باید از برق کشیده شود در زیر بیان می کنیم:

 • لوازم آشپزخانه:وقتی برق قطع می شود به وسایل آشپزخانه مانند یخچال و فریزر و ماشین ظرفشویی و لباس شویی آسیب وارد می کند. وسایلی چون مایکروویو و قهوه ساز در معرض خطر حادثه نیستند، زیرا این وسایل به راحتی قابل قطع و وصل می باشند.
 • شارژر:اکثر افراد عادت دارند شارژر را در پریز قرار دهند این کار به دلیل مصرف برق بر روی هزینه تاثیر گذار است. حتما در زمان استفاده نکردن از شارژر گوشی همراه و لپ تاپ آن را از پریز بکشید.
 • کامپیوتر:قرار دادن کامپیوتر در حالت استندبای موجب هدر رفتن انرژی برق می شود و در کنارش استهلاک دستگاه را هم بالا می برد. در زمانی که از این سیستم استفاده نمی کنید حتما آن را از برق بکشید تا هیچ آسیبی در زمان نوسان برق به آن وارد نشود.
 • در زمان شب حتما تلویزیون را از برق بکشید زیرا قدرت ال سی دی و ال ای دی و پلاسما با گذشت زمان از عمر آن کاسته می شود. با قرار دادن تلویزیون در پریز لامپ کوچک به کار رفته در تلویزیون حتی در حالت خاموشی مصرف می شود و کیفیت صفحه نمایش را پایین می آورد.

وقتی شما خود را عادت دهید لوازم خانگی برقی را در صورت استفاده نکردن از برق بکشید، دیگر در زمان نوسانات برقی این لوازم دچار آسیب دیدگی نمی شوند.

برای جلوگیری از خسارت به لوازم برقی در زمان نوسانات برقی حتما دستگاههایی که نیاز به برق مصرفی ندارد را از برق بکشید

برای جلوگیری از خرابی لوازم برقی در زمان نوسان آن‌ها را از برق بکشید

جلوگیری از سوختن وسایل برقی، محافظ جهت قطعی برق در تابستان

قطعی برق  در تابستان موجب تاثیرات بسیار بدی بر روی لوازم برقی دارد، که این نوسان برق بر روس وسایل برقی با ارزش تاثیر نامطلوبی می گذارد. وقتی یک وسیله برقی به علت کم و زیاد شدن جریان برق از کار بیفتد خسارت زیادی به همراه دارد. جهت جلوگیری از خسارات لوازم خانگی مانند یخچال و فریزر، اگر در جایی زندگی می کنید که رعد و برق دارید بهترین را به کار بردن برقگیر و سرج ارستر می باشد. استفاده از برق گیر برای حفظ و نگهداری وسایل برقی است این وسیله جریان اضافی برق را به زمین منتقل می کند و مانع سوختن وسایل برقی می شود. حتما برای محافظت از وسایل برقی خود از محافظ برق استفاده کنید، با این کار بسیاری از خسارت وارد شده به وسایل را کاهش می دهید. محافظ برق یکی از کم هزینه ترین و کاربردی ترین وسیله ای است که می توانید برای نگهداری از لوازم خود به کار ببرید.

شما می توانید برای محافظت از وسایل برقی خود از یک جعبه فیوز استفاده کنید و دیگر نیاز نیست برای هر وسیله ای یک محافظ جداگانه خریداری کنید. جعبه فیوز از نوسانات برقی جلوگیری می کند این دستگاه به وسیله سیم کشی به لوازم برقی متصل می شود و از سوختگی لوازم جلوگیری می کند. این جعبه جهت 240 ولت طراحی شده و برای نصب به 2 محیط خالی برای نصب کردن دستگاه نیاز دارید.

جعبه فیوز از نوسانات برقی جلوگیری می کند این دستگاه به وسیله سیم کشی به لوازم برقی متصل می شود و از سوختگی لوازم جلوگیری می کند

جعبه فیوز از نوسانات برقی جلوگیری می کند

علائم نوسان برقی

علت های زیادی برای نوسانات برق وجود دارد که قسمتی از آن مربوط به شبکه همگانی منتقل کننده برق می باشد. این اشکالات عبارتند از بالا رفتن فشار در راههای انتقال برق و بد سیم کشی شدن و خرابی ترانس ها می باشد. یکی از علت های مهم در نوسانات برقی در خانه درست استفاده نکردن از برق شهری می باشد. در زیر علت های نوسان برق در منزل را بیان می کنیم:

 • به کار بردن وسایل پر مصرف در یک زمان.
 • استفاده از وسایلی که ولتاژ بیشتری برق مصرف می کنند مانند لوازم جوشکاری.
 • استفاده کردن از وسایلی که مصرف برق بالایی دارند و میزان مصرف برق در آنها ثابت نیست.
 • به کار نبردن کنتور تک فاز و سه فاز با توجه به ظرفیت مناسب.

سوختن وسایل برقی در اثر قطع برق

قطعی برق در تابستان بر روی بسیاری از وسایل برقی تاثیر می گذارد، با توجه به اینکه خرید لوازم برقی هزینه زیادی دارد باید از این وسایل محافظت شود. وقتی که با قطعی برق در تابستان مواجه می شویم به دلیل کم و زیاد شدن جریان برق در لوازم خانگی موجب اتصال در جریان برق دستگاه شده و منجر به سوختگی می شود. برای اینکه در تابستان به این مشکل بر نخورید حتما  از محافظ برق برای وسایل خود استفاده کنید تا وسایل دچار آسیب نشوند. به دلیل قطع شدن ناگهانی برق جریان برق افزایش پیدا می کند و این نوسان به وسایل برقی آسیب وارد می کند. با افت پیدا کردن جریان برق در وسایلی چون یخچال و تلویزیون برق مورد نیاز را دریافت نمی کنند و این در حالی است که سیم ها آمادگی جریان برق بالا را دارد و همین اختلاف موجب آسیب در دستگاه می شود. با بالا رفتن جریان برق وسایل برقی نیاز به کارکرد بیشتری دارد و به همین دلیل وسایل برقی توانایی این حجم کار را ندارند و موجب خرابی و سوختن در آنها می شود. وسایل برقی جدید در آنها گزینه ای طراحی شده که توانایی کنترل کردن جریان بالا و پایین برق را دارد.

پیش از قطعی برق در تابستان علت نوسان برق در منزل را چک کنید!

اتصال یا جرقه الکتریکی:

از دلایلی که در ساختمان نوسان به وجود می آید کم و زیاد شدن برق می باشد، این اتفاق در صورت به کار بردن سیم بی کیفیت و غیر استاندارد می باشد. اگر سیم کیفیت لازم نداشته باشد در زمان ایجاد بار الکتریکی کم و زیاد شده و در سیم ها اتصالی به وجود می آید. حتما سیم های ساختمان را چک کنید تا در نوسانات برق وسایل خانه دچار سوختگی و خسارت نشوند.

 • به کار بردن سیم بی کیفیت و غیر استاندارد می‌تواند یکی از دلایل نوسان برق باشد

  از سیم های با کیفیت و مرغوب در ساختمان استفاده کنید

اضافه بار الکتریکی علت نوسان برق ساختمان:

در برخی موارد میزان بار وارد شده به وسایل مثل لامپ زیاد است و تحمل چنین باری ندارد و دچار آسیب می شود. در چنین مواقعی گرما زیاد شده و عایق و سوکت را آب می کند و موجب بالا رفتن اتصالات می شود. گرمای زیاد در سیم ها باعث بروز حادثه و حتی جرقه شده و خطرات زیادی به بار می آورد. وقتی برق منزل مرتب خاموش و روشن می شود میزان جزیان بار الکتریکی را افزایش داده و خسارات بسیاری به دستگاه های مختلف برقی وارد می کند.

میانگین مصرف برق لوازم خانگی

#نوع وسیله برقیمتوسط مصرف میانگین (وات)
1کولر گازی2400
2کولر آبی600
3ماشین لباسشویی2500
4ماشین ظرفشویی2000
5اتوبخار1800
6سشوار1200
7جاروبرقی1200
8سماور برقی1000
9کتری برقی480
10مایکروفر900
11چرخ گوشت500
12غذاساز500
13پلوپز800
14لپ تاپ200
15تلویزیون LED180
16چرخ خیاطی100
17پنگه80

عدم وجود قطع کننده جریان الکتریکی مدار:

یکی از عوامل کاهش و افزایش برق به دلیل وجود نداشتن قطع کننده جریان برقی است که در مدار الکتریکی قرار دارد. کلید محافظ یکی از وسایلی است که در زمان نوسان برق باعث قطع جریان برق می شود. وجود قطع کننده جریان برق مانع حوادث آتش سوزی و برق گرفتگی و خرابی لوازم برقی در منزل می شود. قطعی برق در تابستان یکی از دلایل آسیب به لوازم خانه می باشد که با وجود یک قطع کننده مانع بروز حوادث می شود.

فرسودگی سیم ها از راه کم و زیاد شدن برق:

وقتی سیم برق دچار خوردگی و فرسودگی شود نوسانات برقی را به وجود می آورد. اگر سیم ها دچار پیچ خوردگی باشند برای جلوگیری از حادثه آنها را باز کنید تا دچار اتصالی و بالا رفتن جریان الکتریکی نشود.

وقتی سیم برق دچار خوردگی و فرسودگی شود نوسانات برقی را به وجود می آورد

جهت جلوگیری از نوسان برق سیم های فرسوده را تعویض کنید

از کجا بفهمیم محافظ برق خراب شده است؟

قطع شدن خروجی دستگاه

وقتی چراغ این دستگاه سبز است بعد از چند لحظه دستگاه قطع می شود این در حالی اتفاق می افتد که چراغ سبز است. خازن هایی موجود در دستگاه با گذشت زمان ضعیف می شوند و نمی توانند جراین الکتریکی را تامین کنند. برای برطرف کردن این مشکل خازن را تعویض کنید با این کار هزینه کمی برای درست شدن دستگاه پرداخت می کنید.

روشن شدن بدون مکث دستگاه

وقتی محافظ وسایل برقی را به برق متصل می کنید بدون هیچ مکثی سریع روشن می شود. دلیل این اتفاق سوخته شدن آی سی 324 می باشد برای بر طرف کردن این مشکل، خروجی را تقویت کرده و ترانزیستور را در حالت وصل قرار می گیرد.

خاموش شدن چراغ های دستگاه

با زرد شدن چراغ همه چراغ ها خاموش می شود، وجود چنین اختلالی مربوط به عیب در ال ای دی سبز و ترانزیستور و سوختن خروجی آی سی می باشد.

برای اینکه بدانید محافظ درست است یا خیر باید با یک زمان سنج استفاده کنید تا از میزان کارکرد دستگاه مطمئن شوید. با تست ولتاژ دستگاه به وسیله ترانس افزاینده و کاهش دهنده می توانید از خرابی دستگاه مطمئن شوید. از یک لامپ 200 واتی برای درستی دستگاه به کار ببرید به این صورت که لامپ را به دستگاه متصل کنید و پس از سبز شدن چراغ دستگاه محافظ برق با لامپ 100 و 60 وات آن را تست کنید. وقتی چراغ سبز روشن شد یک لامپ 200 وات را به خروجی دستگاه محافظ برقی وصل کنید و ولتاژ ورودی دستگاه را بررسی کنید. عدد ولتاژ باید بین 180 تا 190 ولت باشد تا لامپ روشن شود، پس از آن لامپ 100 را به دستگاه وصل کنید با قرار دادن لامپ بلافاصله خروجی دستگاه قطع می شود به دلیل اینکه ورودی کمتر از 175 ولتاژ است.

نکات مربوط به انتخاب محافظ برق

محافظ برق در راه عبور برق قرار دارد که در صورت نیاز وقتی جریان برق خارج از حالت طبیعی قرار گیرد سریع برق را قطع می کند. بعد از اینکه جریان برق به ولتاژ عادی خود برگشت دوباره جریان برق را به حالت عادی بر می گرداند. با قطعی برق در تابستان استفاده از محافظ برق در منازل بسیار ضروری است زیرا به شما کمک می کند تا از وسایل برقی خود محافظت کنید و مانع خسارت شوید. در زیر نکات مربوط به انتخاب محافظ را بیان می کنیم:

 • جنس بدنه محافظ برق از ضد آتش باشد.
 • فیور محافظ در معرض دید باشد زیرا در صورت سوختن چراغ در اثر عبور زیاد برق متوجه حرابی دستگاه شویم.
 • یگی از خوبی های دستگاه محافظ داشتن گارانتی آن می باشد.
 • محافظ کلید روشن و خاموش داشته باشد.
 • منافذ دستگاه محافظ از جنس پلاستیک باشد.
 • از آمپر و توان مصرفی برخوردار باشد.
 • محافظ خوب باید دارای استاندارد باشد.

محافظ برق هیچ گونه تاثیری در کارکرد وسیله برقی ندارد و فقط میزان ولتاژ برق را تحت کنترل قرار می دهد.

چه راههایی جهت شناسایی خرابی محافظ برق وجود دارد؟

از کجا بفهمیم محافظ برق خراب شده است؟

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.