راهنمای نصب و استفاده

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار چیست؟

جاروبرقی یکی از وسایل مهم در زندگی روزمره به شمار می‌آید که در تمیز کردن منزل بسیار موثر است. با استفاده از جاروبرقی ما در انجام کارهای منزل زمان زیادی را صرف نمی‌کنیم و به سهولت با قدرت و فشار زیاد جاروبرقی کار نظافت را انجام می‌دهیم. یکی از مشکلات جاربورقی خاموش شدن در حین کار می‌باشد که باید به دنیال علت و رفع آن باشیم، یکی از دلایل این اتفاق فرسوده شدن در قطعات می‌باشد.

علت روشن شدن چراغ قرمز جارو برقی

در جاروبرقی‌های جدید چراغی در قسمت روی جاروبرقی تعبیه شده که به صورت هوشمندانه کار می‌کند، این چراغ بلافاصله با بروز مشکل در قطعات روشن می‌شود. چراغ قرمز جاروبرقی این هشدار را به شما می‌دهد که قطعه‌ای از جارو عیب دار شده و جاروبرقی به خوبی کارش را انجام نمی‌دهد. وقتی شما مشاهده کردید که این چراغ روشن شده سریع جاروبرقی را خاموش کرده و آن را برای تعمیر پیش متخصص این کار نشان دهید.

به محض مشاهده روشن شدن چراغ قرمز به سرعت جاروبرقی را خاموش کنید

چراغ قرمز جاروبرقی های جدید جهت اخطار وجود مشکل در سیستم

چرا جاروبرقی به صورت یکسره کار می‌کند؟

برخی مواقع ما متوجه می‌شویم جاروبرقی یکسره شده و دکمه خاموش و روشن کار نمی‌کند. با انجام بررسی‌های لازم در قطعات جاروبرقی در صورت سالم بودن به سراغ دیمر جاروبرقی بروید. زیرا دلیل یکسره بودن جاروبرقی به سیستم دیمر بستگی دارد و باعث می‌شود جاروبرقی به صورت یکسره کار کند. برای رفع این مشکل جاروبرقی را نزد متخصصین تعمیر جاروبرقی ببرید تا مشکا یکسره شدن جاروبرقی برطرف شود.

یکسره بودن جاروبرقی به سیستم دیمر بستگی دارد و باعث می‌شود جاروبرقی به صورت یکسره کار کند

اگر جاروبرقی یکسره کار کرد احتمالا مشکل از دیمر آن است

علت زود داغ شدن جاروبرقی

 • تاثیر ترموستات بر روی دمای جاروبرقی
 • وقتی فن خراب باشد موتور بیش از حد داغ می‌شود.
 • عیب داشتن در برد اصلی
 • وقتی فشار زیادی بر روی دستگاه وارد شود.
 • داغ شده جاروبرقی دلایل مختلفی از جمله ترموستات، موتور و خراب فن دارد

   علت داغ شدن جاروبرقی عیب در برد اصلی، فن خراب، ترموستات و زمان زیاد استفاده

قیمت ترموستات جاروبرقی

همانطور که ذکر شد ترموستات یکی از قطعات مهم در جاروبرقی است که در صورت معیوب بودن موجب خاموش شدن جاروبرقی در حین کار می‌شود. ترموستات وظیفه تنظیم دمای موتور در جاروبرقی را بر عهده دارد، اگر متوجه شدید موتور بیش از اندازه داغ می‌شود ترموستات را بررسی کنید. با تعویض ترموستات مشکل داغی برطرف می‌شود و از صدمات دیگر به موتور جاروبرقی کاسته و جاروبرقی دوباره کار می‌کند. برای اینکه متوجه شوید ترموستات دچار مشکل شده بوی داغی یا سوختگی به مشام شما می‌رسد. در صورت داغ بودن موتور و بوی سوختگی بیشتر از ۱۰ دقیقه این هشدار را می‌دهد که ترموستات از کار افتاده و باید تعویض شود. هزینه خرید ترموستات بستگی به نوع ترموستات در نمونه‌های مختلف جاروبرقی‌ها دارد.

تعویض ترموستات، مهمترین قطعه موتور جاروبرقی

دلایل خراب بودن ترموستات موجب داغ شدن بیش از حد موتور جاروبرقی می‌شود، یکی از دلایل خاموش شدن جارو برقی نقص در ترموستات می‌باشد. ترموستات وظیفه خاموش کردن موتور جاروبرقی پس از رسیدن به دمایی خاص دارد، در صورتی که ترموستات در زمان داغ شدن موتور درست عمل نکند از موتور بوی سوختگی و داغی به مشام می‌رسد. شما می‌توانید ترموستات را با به کار بردن ترموستات سالم چک کنید و همچنین از اهم متر ترموستات هم می‌توانید برای سالم بودن ترموستات استفاده کنید. اگر ترموستات خراب باشد حتما اقدام به تعویض ترموستات کنید و این کار را می‌توانید با مراجعه به افراد متخص این کار را انجام دهید. تعویض ترموستات مهمترین قطعه‌ای از جاروبرقی است که باید حتما هر چه سریعتر انجام شود، زیرا سلامتی موتور به سالم بودن ترموستات بستگی دارد.

کلید روشن و خاموش را چک کنید

کلید روشن و خاموش وظیفه روشن و خاموش کردن جاروبرقی برای کارد کردن و اتمام کار جاروبرقی می‌باشدو برخی اوقات ممکن است شما هر چه دکمه را فشار می دهید جارو برقی روشن نشود و یا اینکه وقتی جاروبرقی روشن است هر کار کنید کلید آن را خاموش نکند. اینجا هشدار می‌دهد که کلید روشن و خاموش دچار نقص شده و با بررسی و باز کردن محفظه توسط متخصصان تعمیر جاروبرقی این مشکل قطعی به راحتی برطرف می‌شود. در اینجا شما را با نحوه درست کردن کلید روشن و خاموش آشنا می‌کنیم.

جاروبرقی را باز کنید و موتور را از محفظه خود بیرون بیاورید و پیچ‌های قسمت کلید را به وسیله پیچ گوشتی باز کرده و سیم پیچی‌های داخل محفظه کلید را بررسی کنید. با فشار دادن زیر کلید آن را آزاد کرده و اگر سیمی قطع شده باشد آن را درست کنید و درب محفظه را بسته و موتور را در جای خود قرار دهید.

برای درست کردن کلید روشن و خاموش جاروبرقی موتور را بیرون بیاورید و پیچ‌های قسمت کلید را به وسیله پیچ گوشتی باز کرده و سیم پیچی‌های داخل محفظه کلید را بررسی کنید. با فشار دادن زیر کلید آن را آزاد کرده و اگر سیمی قطع شده باشد آن را درست کنید و درب محفظه را بسته و موتور را در جای خود قرار دهید.

کلید روشن و خاموش جاروبرقی را چک کنید

علت خاموش شدن جاروبرقی سامسونگ در حین کار

خاموش شدن جاروبرقی عواملی زیادی دارد که مهمترین آن خرابی ترموستات و پر بودن جاروبرقی و کثیف بودن فیلتر هوا و گیر کردن زباله در مسیر ورودی و خروجی هوا می‌باشد.

دلیل خاموش شدن جارو برقی حین کار

اینکه در زمان کار کردن با مشکل خاموش شدن جاروبرقی مواجه می‌شوید، علت‌های زیادی دارد که خیلی راحت با رعایت کردن برخی نکات این عیب را برطرف می‌کنید. خاموش شدن جاروبرقی فقط به خرابی آن بر نمی‌گردد و به موارد دیگری هم بستگی دارد که در اینجا این دلایل مهم را توضیح می‌دهیم.

استفاده بیش از 25 دقیقه از جاروبرقی می‌توناد یکی از دلایل خاموشی آن در حین کار باشد

پس از 25 دقیقه کار با جاروبرقی آن را خاموش کنید

استفاده زیاد از جاروبرقی، پس از 25 دقیقه خاموش کنید!

دلیلی که در حین کار با جاروبرقی موجب خاموش شدنش می‌شود در مدت زمان طولانی استفاده کردن از جاروبرقی است. برخی افراد پشت سر هم از جاروبرقی برای نظافت استفاده می‌کنند و در حین کار خاموش می‌شود و فکر می‌کنند جاروبرقی کیفیت نداشته و بزرگترین عیب را دارد. وقتی ما از جاروبرقی به میزان زیادی کار بکشیم قطعات آن فرسوده و نقض پیدا می‌کند، برای جلوگیری از این کار بهتر است فقط ۲۵ دقیقه از جاروبرقی استفاده کنید. اگر بیشتر از زمان گفته شده از جاروبرقی کار بکشید عملکردش کاهش پیدا کرده و در حین کار خاموش می‌شود. اگر شما در طول شبانه روز از جاروبرقی زیاد استفاده می‌کنید به این نکته هم توجه داشته باشید که هزینه پرداخت قبض شما افزایش پیدا می‌کند.

ترموستات

این قطعه جهت کارکرد بیشتر موتور بدون عیب تعبیه شده و سلامت موتور جاروبرقی را زیر نظر دارد. وقتی موتور جاروبرقی به دلیل زیاد کار کردن بسوزد یا در حالت نیم سوز قرار گیرد، ترموستات مدار روشن و خاموش کردن موتور را غیر فعال می‌کند. بعد از اینکه ترموستات موتور را خاموش کرد پس از سرد شدن مجدد موتور شروع به کار می‌کند. اگر ترموستات آسیب ببیند ناگهان در حین جارو زدن موتور خاموش می‌شود، در صورت داغ شدن ترموستات موجب خاموش شدن جاروبرقی می‌شود. در صورتی که ترموستات مشکلی نداشته باشد با گرم شدن موتور آن را خاموش می‌کند. جارو برقی شما اگر با چنین مشکلی مواجه است آن را به تعمیرگاه ببرید تا در زمان کوتاه این مشکل را برطرف و جاروبرقی را مانند روز اول تحویل شما بدهد.

کیسه جاروبرقی

خاموش شدن جاروبرقی در حین کار یکی از دلایل این خاموشی پر بودن کیسه جاروبرقی می‌باشد، حتما کیسه جارو برقی را قبل از پر شدن کار خالی شود. یکی از اشتباهات رایج به کار بردن کیسه جاروبرقی دائم می‌باشد، سعی شود از کیسه‌های یک بار مصرف و از جنس نانو استفاده کنید. بهترین گزینه برای جاروبرقی کیسه اصلی و فابریک آن می‌باشد و همچنین کیسه نانو به دلیل به کار بردن الیاف نانو برای جاروبرقی بسیار مفید است.

خراب شدن موتور جاروبرقی

بعضی وقت‌ها موتور اصلی‌ترین قطعه جاروبرقی در اثر گذشت زمان دچار نوسانات برقی شده و برای سیم پیچ مشکل ساز می‌شود. در صورت رفع نکردن این نقص مجبور می‌شوید موتور را به جای تعمیر تعویض شود کنید که این خودش هزینه بر است.

معمولا پس از گذشت مدت زمان زیادی موتور جاروبرقی دچار نوسان و فرسودگی می‌شود.

موتور جاروبرقی دچار نوسانات برقی یا فرسودگی می‌شود

خرابی قطعات

یکی دیگر از دلایلی که موجب خاموش شدن جاروبرقی در حین کار می‌شود، نقص و خرابی در قطعات مختلف جاروبرقی است. در صورتی که در زمان کار کردن با جاروبرقی دیدید موتور خاموش شد، بدانید که قطعات جارو دچار مشکل شده و احتمال فرسوده شدن قطعات وجود دارد. اگر قطعات جاروبرقی دچار خرابی شود و با تعمیر کردن هم دوباره جاروبرقی خاموش شود فکر خرید یک جاروبرقی دیگر باشید.

تنظیمات تایمر

تنظیمات تایمر می‌تواند در زمان خاموش شدن موتور جاروبرقی تاثیر گذار باشد، در جاروبرقی‌های جدید برای کم کردن مصرف برق و خرابی در قطعات این قطعه به کار گرفته شده است. این قطعه یا در داخل جاروبرقی به کار رفته یا اینکه در قسمت میانی قرار دارد، شما می‌توانید زمان پیشنهادی خود را برای خاموش شدن تنظیم کنید. اینکه جاروبرقی دارای تایمر باشد گزینه بسیار عالی است، اما از طرفی به دلیل مرتب خاموش شدن جارو برقی برخی افراد این گزینه را نمی‌پسندند.

در برخی از مدل های جدید جاروبرقی تایمر تنظیم شده است که در زمان مقرر باعث خاموشی موتور می شود

تایمر جاروبرقی را با توجه به زمان استاندارد تنظیم کنید

مسدود شدن قطعات جاروبرقی

اگر زباله در لوله جاروبرقی موجب مسدود شدن راه هوا شود در این زمان دمای جارو افزایش پیدا کرده و موتور خاموش می‌شود. با بررسی لوله تلسکوپی و پارویی و همچنین خرطومی مشخص کنید کدام قسمت گرفتگی دارد و اگر زباله‌ای در قسمتی گیر کرده آن را بردارید. این بررسی را قبل و بعد از جارو کردن انجام دهید زیرا این خودش دلیل سوختن موتور جاروبرقی می‌شود. این گرفتگی باعث می‌شود هوا به خوبی در لوله داخل و خارج نشود و منزل شما به خوبی تمیز نمی‌شود.

اتصالی در دکمه روشن و خاموش

قطعی در بسیاری از جاروبرقی‌ها اتفاق می‌افتد و در این نوسانات برق باید سریع جاروبرقی را خاموش کنید. دلیل این قطع و وصل شدن فاصله‌ای است که در بین زغال موتور یا کوتاه شدن آن به وجود آمده است. خاموش شدن جاروبرقی در حی کار را باید زغال جارو را مورد بررسی قرار دهید؛ اگر نیاز باشد زغال را تعویض کنید البته این کار سخت نیست و به راحتی توسط یک متخصص این کار را می‌توانید انجام دهید.

هفت علت داغ شدن موتور جاروبرقی

 1. خرابی ترموستات
 2. خرابی برد الکتریکی جاروبرقی
 3. موتور نیم سوز می‌شود.
 4. بار موتور بیش از اندازه می‌شود.
 5. کلید گریز از مرکز به درستی عمل نمی‌کند.
 6. فن موتور خراب بوده یا از کار افتاده است.
 7. کیسه زباله پر بودنش موجب مسدودیت در لوله شده و کیثفی و مسدود بودن موجب خاموشی جاروبرقی می‌شود.

نتیجه گیری

در این مطلب به دنبال دلایل خاموش شدن جاروبرقی در حین کار بودیم، آموختیم که جاروبرقی به دلایل مختلفی که ذکر شده موجب خاموشی موتور و کار نکردن آن می‌شود. در زیر نکات مهم را به طور خلاصه در اختیارتان قرار می‌دهیم:

 • جارو برقی دارای قطعات مختلفی از الکتریکی و همجنین قطعات مکانیکی است که هر گونه اخلالی باعث داغ شدن آن‌ها می‌شود.
 • در صورت داغ شدن جارو برقی و استشمام بوی سوختگی حتما جاروبرقی را برای عیب‌یابی و رفع نقص پیش متخصص بروید.
 • حتما هر از مدتی فیلتر را تمیز کنید و کیسه را در زمان مناسب تعویض کنید تا گرد و خبار موجود در آن‌ها باعث برگشت به طرف موتور نشود.
 • قبل و پس از جارو کردن لوله تلسکوپی جاروبرقی را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که گرفتگی نداشته باشد.
 • اگر در هر قسمتی از اتصالات جاروبرقی دچار گرفتگی باشد به موتور جاروبرقی فشار زیاد وارد می‌کند.
 • ممکن است فکر کنید برای رفع داغی جاروبرقی و خاموش شدنش موتور را تعویض کنید، اما قبل از این کار قطعات دیگر جارو را بررسی کنید.

عوامل متعددی در داغ شدن موتور جاروبرقی تاثیر دارند که با بررسی لازم می‌توانید اشکالات را برطرف کنید. در صورت نداشتن تجربه حتما جارو برقی را به متخصص نشان دهید تا با بررسی کامی قطعات مختلف عیب را پیدا کرده و آن را رفع کند. توجه داشته باشید اگر جارو برقی در زمان کار خاموش شد اقدام به روشن کردنش نکنید و حتما جارو را به متخصص نشان دهید. حتما خاموش شدن جاروبرقی را جدی بگیرید زیرا در صورت بر طرف نکردن مشکل امکان درست نشدن جارو وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم که قیمت و مشخصات انواع جاروبرقی را از برندهای معتبر جهانی در آزادمارکت مشاهده کنید.

جارو برقی دارای قطعات مختلفی از الکتریکی و همجنین قطعات مکانیکی است که هر گونه اخلالی باعث داغ شدن آن‌ها می‌شود

قطعات مختلف الکتریکی جاروبرقی می توانند باعث خاموشی آن شوند

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.