راهنمای خرید

آیا سولاردام با مایکروفر تفاوت دارد؟

آیا سولار دام با مایکروفر تفاوت دارد؟

یکی از کارهای روزمره که انجام آن ضروری بوده و وقت زیادی از انسان می گیرد آشپزی است. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن دستگاه های جدید دیگر آشپزی به شیوه های قدیمی انجام نمی شود و در واقع آشپزی با روش های قدیمی منسوخ شده است. یکی دیگر از ویژگی های زندگی پیشرفته ی امروزی سرعت انجام کارها است. امروزه تمامی کارها با سرعت بیشتری انجام می شوند و دغدغه ها به گونه ای است که فرد دیگر نمی تواند ساعت ها در آشپزخانه مشغول آشپزی باشد. با توجه به موارد ذکر شده برای آشپزی سریع و راحت نیازمند وسایل پیشرفته ای در این زمینه هستیم.

بدین منظور وسایل الکترونیکی مختلفی با برندهای گوناگون، قیمت های متفاوت، امکانات و تکنولوژی ها و ویژگی های مختلف روانه بازار شده اند. از همزن و غذاساز گرفته تا مایکروفر و سولاردام. مایکروفر و سولاردام جزو وسایل الکترونیکی کمک آشپزی هستند که چندین سال است وارد بازار شده و طرفداران زیادی دارند اما بسیاری از افراد در هنگام خرید نمی توانند انتخاب مناسبی بین این دو وسیله داشته باشند و در واقع قادر به تشخیص تفاوت های آن ها نیستند.  ما در این مطلب با بررسی تفاوت های سولاردام با مایکروفر و بررسی عملکرد هریک از این دستگاه ها به شما کمک می کنیم که در هنگام خرید انتخابی هوشمندانه و متناسب با نیازهای خود داشته باشید.

مایکروفر در چه تاریخی و کجا ساخته شد؟

در سال 1945 وقتی دکتر اسپنسر در شرکت تحقیقات رادار آمریکا Raytheon مشغول به انجام تحقیقات بر روی امواج بود متوجه شد که شکلاتی که در داخل جیبش قرار دارد به شدت گرم شده و در حال ذوب شدن است. او پس از بررسی های مختلف متوجه شده که امواج باعث بروز این اتفاق شده اند. پس از این اتفاق و انجام تحقیقات مختلف در سال 1965 نخستین مایکروفر خانگی ساخته شد. دانشمندان و محققان به این نتیجه رسیدند که جذب شدن پرتوهای مایکروویو توسط مواد غذایی منجر به گرم شدن غذاها می شود اما این غذای طبخ شده فاقد خاصیت رادیواکتیوه بوده و خوردن آن هیچ ضرری برای انسان ندارد. پس از آن تولیدکنندگان مختلف پا به عرصه نهادند و هر یک با ابداع امکانات و فناوری های خلاقانه توانستند مایکروفرهای پیشرفته ی امروزی را تولید نموده و در اختیار عموم قرار دهند.

مایکروفر در چه تاریخی و در کدام کشور ساخته شد؟

نحوه‌ی عملکرد مایکروفر چگونه است؟

مایکروفر یا مایکروویو به معنای امواج ریز دارای فرکانس بالا و طول موج کوتاه است. مایکروفر وسیله ای است که از این امواج برای پخت و پز مواد غذایی استفاده می کند. به بیان دیگر این دستگاه به منظور گرم کردن و پختن غذا از اشعه های الکترومغناطیسی استفاده می کند. در این دستگاه ابزاری تحت عنوان مگنترون تعبیه شده است که وظیفه ی آن تولید امواجی با فرکانس 2450 مگاهرتز است. این امواج گرمایی پس از تولید به دیواره های فلزی محفظه برخورد نموده و منعکس می شوند. در واقع این امواج منعکس شده بر روی مواد غذایی ساطع خواهند شد. بدین ترتیب مولکول های آب موجود در مواد غذایی به حرکت درآمده و گرم می شوند در نتیجه تمامی ماده ی غذایی گرم شده و پخته خواهد شد.

از مایکروفر به منظور طبخ غذا، گرم کردن و یخ زدایی و همچنین کارهای رادار، ارتباطات و صنعتی نیز استفاده می شود. کلیدهای تنظمیاتی مختلف موجود در این دستگاه به منظور پخت مواد غذایی به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع با زدن این کلیدها تعیین می کنید که چه هنگام از المنت استفاده شود و چه هنگام از اشعه. با استفاده از مایکروفر می توانید به پخت و گریل انواع مواد غذایی و همچنین پخت انواع کیک و شیرینی در کمترین زمان بپردازید.

انرژی مصرفی سولاردام (Solardom) چگونه تامین می‌شود؟

سولاردام یکی از وسایل الکترونیکی به منظور طبخ غذا است که از نظر تکنولوژی و سال ساخت جدیدتر از مایکروفر بوده و امکانات هوشمندانه تر و مدرن تری دارد. در واقع سولاردام علاوه بر کارهای مایکروفر با استفاده از المنت نوری منجر به بهبود کیفیت و سرعت پخت غذاها می شود. سولاردام از هیتر ذغالی یا المنت نوری به منظور گرم کردن و طبخ مواد غذایی استفاده می کند بدین معنی که امواج گرمایشی آن از نوع نوری هستند. در این هیتر ذغالی رشته های ذغالی وجود دارند که حرارت ایجاد شده توسط آن ها به غذا منتقل شده و منجر به پخت با کیفیت تر غذا می شوند. سولاردام در دو بخش سقف و کف دارای هیتر است بنابراین مواد غذایی هم از بالا و هم از پایین حرارت دیده و به صورت یکنواخت پخته می شوند.

سولاردام دارای کوره ی مدور است در نتیجه امواج به راحتی می توانند به سمت مرکز دستگاه هدایت شوند. مدور بودن کوره مانع انتشار بیهوده ی امواج شده و تمامی آن ها را به سمت مرکز هدایت می کند همچنین فضای استفاده از کوره را افزایش داده و منجر به افزایش طول عمر مفید آن می شود. ایجاد گرما توسط رشته های ذغالی باعث می شود ویتامین ها و مواد معدنی موجود در مواد غذایی حفظ شده و چربی و مواد مضر آن از بین بروند در نتیجه ماده ی غذایی با مصرف انرژی کمتر به طور کاملاً مغز پخت و آبدار آماده می شود. سولاردام در واقع مایکروفری است که امواج گرمایش نوری به آن اضافه شده است.

سولاردام از هیتر ذغالی یا المنت نوری به منظور گرم کردن و طبخ مواد غذایی استفاده می کند بدین معنی که امواج گرمایشی آن از نوع نوری هستند

مایکروفر محبوب‌تر از سولاردام در میان تولید کنندگان بزرگ

یکی از ابتدایی ترین تفاوت ها بین مایکروفر و سولاردام تفاوت در برندها و کمپانی های تولیدکننده ی آن ها است. برندهای انگشت شماری نظیر ال جی، دوو، سامسونگ و دلمونتی سولاردام تولید می کنند در صورتی که بسیاری از تولیدکنندگان لوازم خانگی دست به تولید مایکروفر زده و برندهای فراوانی در زمینه ی تولید با این دستگاه وجود دارند.

تفاوت سولاردام با مایکروفر از نظر قیمت

همانطور که گفته شد سولاردام نسل جدیدتری از دستگاه های طبخ غذا بوده و امکانات مدرن تری نسبت به مایکروفر دارد در نتیجه از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. این قیمت متناسب با کاربرد، ظرفیت، امکانات و تکنولوژی ها و غیره تعیین می‌شود اما به طور کلی قیمت نهایی سولاردام بالاتر از مایکروفر است.

آیا مایکروفر، مایکروویو و سولاردام ظاهر متفاوتی دارند؟

بسیاری از افراد در ابتدا با شنیدن نام سولاردام تصور دستگاهی بزرگ و حجیم را دارند در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است. سولاردام از نظر ابعاد و اندازه دقیقاً مشابه مایکروفر است اما تفاوت های ظاهری اندکی وجود دارد. در سولاردام کلید ها در قسمت بالایی قرار داشته (مانند سولاردام ال جی مدل MA3884VC) و درب از بالا باز می شود در صورتی که در مایکروفر کلیدها در بخش راست دستگاه قرار داشته و درب نیز از سمت راست باز می شود. سینی سولاردام فلزی و دارای شفت سرامیکی است اما سینی مایکروفر پیرکس و دارای شفت پلاستیکی است. سولاردام دارای هیتر از کف نیز هست اما مایکروفر این ویژگی را ندارد. نمونه های جدیدتر سولاردام به منظور زیبایی بیشتر دارای درب های آینه ای هستند.

چه تفاوتی میان مایکروفر و سولاردام از نظر ظاهری وجود دارد؟

فرق مایکروفر سولاردام و معمولی از نظر نوع عملکرد در چیست؟

همانطور که بیان شد مایکروفر طبخ و گرم کردن مواد غذایی را با استفاده از امواج ریز دارای فرکانس بالا و طول موج کوتاه انجام می دهد اما سولاردام از المنت نوری یا هیتر ذغالی بدین منظور استفاده می کند. هیتر از کف سولاردام منجر به پخت یکنواخت و مغز پخت شدن مواد غذایی شده و ویتامین ها و مواد معدنی با استفاده از گرمای رشته های ذغالی حفظ می شوند اما در مایکروفر به دلیل تحریک مولکول های آب و گرم و تبخیر شدن آن ها غذا پس از پخت کامل کمی خشک تر خواهد بود.

تفاوت سولاردام با مایکروفر از نظر میزان ایمنی و سرعت پخت

برخی از افراد بر این باورند که سولاردام ایمن تر از مایکروفر است و غذایی که درون آن پخته می شود از نظر سالم بودن در درجه ی بالاتری قرار دارد. حقیقت این است که تمامی این این دستگاه ها با استفاده از امواج مختلف کار می کنند و امواج نیز به اندازه ای مضر هستند بنابراین نمی توان گفت کدام یک ایمن تر هستند اما ضرر آن ها به اندازه ای نیست که به بدن انسان صدمه بزند.

یکی از مهمترین عواملی که افراد به خرید این نوع دستگاه ها روی می آورند سرعت پخت آن ها است. سرعت پخت به خصوص برای افراد شاغل و کسانی که وقت زیادی برای آشپزی ندارند از اهمیت بالایی برخوردار است. در سولاردام پس از روشن کردن دستگاه امواج نورانی گرمایی بلافاصله شروع به فعالیت می کنند اما در مایکروفر لازم است چند دقیقه صبر کنید تا هیت و المنت گرم شوند. در نتیجه سرعت پخت در سولاردام بسیار کمتر از مایکروفر است بنابراین اگر می خواهید غذای خود را در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه نمایید سولاردام گزینه ی مناسب تری است. طبق بررسی های انجام شده سرعت پخت در سولاردام 1.5 برابر مایکروفر، 4 برابر اجاق گازهای معمولی و 3 برابر المنت های معمولی است.

 

تفاوت سولاردام با مایکروفر از نظر توان مصرفی

در لوازم برقی توان مصرفی رابطه ی مستقیمی با میزان مصرف انرژی دارد یعنی محصولی که توان مصرفی بالاتری دارد مصرف برق آن نیز بالاتر است. توان مصرفی یکی دیگر از تفاوت های سولاردام و مایکروفر است. در این زمینه مایکروفر عملکرد بهتری دارد یعنی مصرف برق آن از سولاردام کمتر است. به همین دلیل بسیاری از افراد از خرید سولاردام چشم پوشی می کنند زیرا مصرف انرژی بالاتری دارد. البته مدل های مدرن و امروزی مجهز به فناوری های کاهش میزان مصرف انرژی هستند اما قیمت بالاتری دارند. این مدل ها نسبت به مایکروفرهای معمولی 4 درصد برق کمتری مصرف می کنند اما بالا بودن قیمت موردی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

کیفیت پخت غذا در سولاردام و مایکروفر چگونه است؟

همانطور که بیان شد کیفیت پخت مواد غذایی در سولاردام بالاتر از مایکروفر است زیرا مواد معدنی و ویتامین های مواد غذایی به طور کامل حفظ می شود اما نکته ی حائز اهمیت خشک نشدن مواد غذایی است. در مایکروفر به دلیل به حرکت درآمدن مولکول های آب موجود در مواد غذایی بر اثر گرما و در نتیجه گرم و تبخیر شدن آن ها غذا حالت خشک تری به خود می گیرد و بیشتر آب موجود در آن از طریق امواج از بین خواهد رفت اما این مشکل در سولاردام وجود ندارد. از طرفی امواج گرمایی نوری در سولاردام با حفظ مواد معدنی، آب و ویتامین های غذایی باعث حفظ طعم طبیعی آن شده و کیفیت مواد غذایی را تا حد بالایی حفظ می کند. نکته ی دیگر در مورد زمان گرم کردن غذاها است. همانطور که می دانید از مایکروفر و سولاردام برای گرم کردن غذا نیز استفاده می شود. در مایکروفرها هرقدر زمان گرم کردن بیشتر باشد غذا خشک تر خواهد شد بنابراین برخی افراد به منظور جلوگیری از این امر قبل از قرار دادن غذا داخل مایکروفر مقداری آب داخل آن می ریزند اما در سولاردام این مشکل وجود ندارد و شما می توانید به راحتی و بدون نیاز به اضافه کردن آب غذا را گرم کنید و از طعم واقعی آن لذت ببرید.

کیفیت پخت غذا در مایکروفر بهتر است یا سولاردام؟

تفاوت سولاردام با مایکروفر از نظر فضای داخلی

فضای داخلی سولاردام معمولاً استوانه ای و مدور است در صورتی که فضای داخلی مایکروفر معمولاً چهارگوش است (مانند مایکروفر سامسونگ مدل 5133). همین تفاوت در شکل فضای داخلی منجر به تفاوت در نوع و سرعت تابش امواج نیز شده است به گونه ای که در سولاردام امواج گرمایی به دلیل شکل داخلی محفظه زودتر به مواد غذایی تابیده می شوند. سینی گردان بخش دیگری است که در فضای داخلی قرار دارد. همانطور که گفته شد سینی گردان سولاردام از جنس فلزی و شفت آن سرامیکی است. در سولاردام ریل زیر سینی وجود ندارد بلکه سینی توسط چرخ هایی که در زیر آن قرار گرفته اند چرخانده می شود.

در صورتی که سینی گردان مایکروفر پیرکس بوده و شفت آن پلاستیکی است. برخی مایکروفرها دارای یک سینی فلزی جداگانه نیز هستند که به هیچ وجه نباید روی شفت قرار داده شود بلکه این سینی را روی سینی گردان پیرکس قرار می دهند. علاوه بر این در هیچ برنامه ی پختی امکان خارج نمودن سینی پیرکس وجود ندارد. مایکروفر دارای ریل زیر سینی نیز هست بدین صورت که موتور باعث چرخاندن شفت شده و چرخ آن زیر سینی به حرکت درخواهد آمد در نهایت ریل زیر سینی منجر به حرکت سینی می شود.

لامپ و عایق میکا در سولاردام در سقف دستگاه تعبیه شده اند در صورتی که این ابزار در مایکروفر در دیواره ی سمت راست دستگاه قرار دارند. لامپ در هر دو دستگاه در صورت باز بودن درب و در حین کار روشن می ماند در غیر این صورت دستگاه دچار ایراد شده و باید به سرعت تعمیر شود.

راهنمای نصب سولاردام و مایکروفر

بین سولاردام و مایکروفر از نظر استاندارد نصب تفاوتی وجود ندارد اما باید دقت داشته باشید که فواصل استاندارد از کناره ها و پشت دستگاه رعایت شوند. به طور معمول فاصله ی مناسب از کناره ها 15 سانتی متر و از پشت 10 سانتی متر است همچنین اگر در محل سرپوشیده ای قرار داده می شود باید حدود 30 سانتی متر نیز از سقف آن مکان فاصله داشته باشد. بخش جلویی نیز به منظور جلوگیری از افتادن دستگاه بهتر است حدود 8 سانتی متر از لبه ی محل قرارگیری فاصله داشته باشد. همچنین در نزدیکی دستگاه نباید از وسایل گرم کننده مانند بخاری و اجاق گاز استفاده شود و حتماً از پریز برق جداگانه استفاده نمایید.

در هنگام نصب مایکروفر و سولاردام به چه نکاتی توجه کنیم؟

تفاوت سولاردام با مایکروفر از نظر تنوع برنامه ها

سولاردام دارای برنامه های پخت متنوع و کامل تری است به عبارت دیگر این دستگاه با برنامه های پیش فرض و خودکار متنوع قابلیت پخت انواع غذاها، کیک، شیرینی، پیتزا و … را دارد و نیازی نیست که درجه حرارت و تنظمیات مربوط به پخت هریک از این غذاها به صورت دستی وارد شود زیرا برنامه های مخصوص به هر یک به صورت جداگانه وجود دارند. این در حالی است که به منظور پخت غذاهای مختلف در مایکروفر باید خودتان درجه حرارت را تنظیم نموده و سایر تنظیمات را انجام دهید.

آیا مایکروفر و سولاردام سرطان زا هستند؟

از زمان اختراع دستگاه های برقی طبخ غذا بسیاری از افراد تصور می کردند که این نوع وسایل سرطان زا بوده و استفاده از آن ها می تواند سلامتی انسان را به خطر بیاندازد. از طرفی برخی بر این باور بودند که مایکروفر علاوه بر مضر بودن می تواند منجر به آلودگی غذا نیز شود. اما این تصورات چقدر علمی و صحیح هستند؟ آیا با استفاده از این وسایل انسان به سلامت خود آسیب میزند؟

در حقیقت به هیچ وجه اینگونه نیست. استفاده از سولاردام و مایکروفر باعث می شود ریز مغذی های موجود در مواد غذایی حفظ شده و تخریب نشوند در نتیجه ارزش غذایی هر ماده حفظ خواهد شد. از طرف دیگر طبخ و گرم کردن غذا در این دستگاه ها باعث رادیواکتیویته شدن غذا نمی شود بنابراین هیچ مشکلی از نظر سلامتی برای انسان ایجاد نخواهند کرد. حتی بسیاری از محققان و دانشمندان استفاده از این قبیل وسایل را مفید دانسته و توصیه می کنند.

انجمن غذا و داروی آمریکا FDA نیز اظهار نموده است که مواد غذایی به هیچ وجه در طبخ با مایکروفر و سولاردام آلوده نمی شوند. در مایکروفر به دلیل تحرک و به لرزش درآوردن مولکول های آب موجود در مواد غذایی پخت آن ها بسیار سریع خواهد بود بنابراین مواد غذایی که آب زیادی دارند مانند سبزیجات سریع تر پخته شده و ارزش غذایی آن ها در حین پخت از بین نمی رود. علاوه بر این امواج انرژی تولید شده توسط این دستگاه تبدیل به گرما خواهد شد در نتیجه هیچ گونه آلودگی برای مواد غذایی ندارد. در سولاردام به دلیل بالاتر بودن سرعت طبخ اوضاع کمی بهتر است زیرا پخت سریع تر باعث حفظ تمامی ویتامین ها، املاح و مواد معدنی ماده ی غذایی می شود. در نتیجه سولاردام با پخت کوتاه مدت تمامی ویتامین ها را حفظ نموده و هیچ ضرری برای سلامت انسان ندارد.

انجمن غذا و داروی آمریکا FDA نیز اظهار نموده است که مواد غذایی به هیچ وجه در طبخ با مایکروفر و سولاردام سرطان زا نمی شوند

بررسی مزایا و معایب

مزایای سولاردام

 • گرما در سولاردام به صورت همرفت و یکنواخت بر روی ماده ی غذایی توزیع می شود.
 • سولاردام های مجهز به فناوری های کاهش مصرف انرژی مصرف برق بسیار کمی دارند.
 • سرعت طبخ مواد غذایی در سولاردام بسیار سریع است به گونه ای که می توان 30 درصد در زمان صرفه جویی نمود.
 • غذا در سولاردام گرما را عمیق تر و سریع تر جذب نموده و تمامی املاح و ویتامین های آن حفظ می شود.

معایب سولاردام

 • این دستگاه به دلیل امکانات و برنامه های پخت متنوع دارای قیمت بالاتری است.
 • به دلیل بالا بودن قیمت نهایی هزینه ی تعمیرات نیز بالاتر است.

مزایای مایکروفر

 • مایکروفر قیمت پایین تری داشته و یکی از روش های عالی برای گرم کردن غذا و پخت انواع دسرها است.
 • سرعت پخت غذا در مایکروفر یک سوم اجاق گازهای معمولی است.

معایب مایکروفر

 • نمی توان غذاهای غلیظ مانند تخم مرغ و غذاهای کم آب مانند انواع کباب ها را داخل مایکروفر طبخ کرد.
 • جنس ظروف مورد استفاده در مایکروفر محدود است و به هیچ وجه نباید ظروف فلزی را درون آن قرار داد زیرا منجر به منعکس کردن اشعه شده و باعث جرقه و آتش سوزی می شود.
 • نمی توان برای پخت و پزهای طولانی و طبخ حجم زیادی از غذا از آن استفاده نمود.
 • غذا در داخل مایکروفر از داخل پخته می شود و رطوبت داخل مواد غذایی از بین می رود.

سخن پایانی

حال ممکن است این سؤال به ذهنتان خطور کند که کدام یک از این دو دستگاه کاربردی بهتر هستند؟ آیا سولاردام گزینه ی بهتری است یا مایکروفر؟ همانطور که گفته شد هریک از این وسایل مزایا و معایب خاص خود را دارند اما سولاردام مزایای بیشتر و قیمت بالاتری دارد. در نهایت انتخاب با شماست اما چطور؟ ما در آزادمارکت پیشنهاد می‌دهیم که شما باید ابتدا بودجه و نیازهای خود را در نظر گرفته و سپس دست به انتخاب بزنید. اگر شاغل هستید و به کیفیت و طعم غذای خود اهمیت می دهید سولاردام گزینه ای ایده آل خواهد بود اما اگر آشپزی را به روش های سنتی انجام می دهید و برای پخت برخی غذاهای خاص و کیک و شیرینی می خواهید یک وسیله ی جانبی داشته باشید مایکروفر می تواند به خوبی پاسخگوی نیازهای شما باشد زیرا هم مصرف برق کمتری دارد و هم ارزان قیمت تر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.